ben tedavi merkezi

Melanom cilde rengini veren melanin adlı maddenin birikip leke yada şişlik yapmasını malign ise kötü huylu yani kanser olduğunu ifade eder. Derideki kötü huylu tümörlerin en az görülenidir ve en tehlikelisidir. Tehlikeli olması sebebiyle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir bu sebeple bu tarz yani koyu renkli cilt problemlerini bu konuda tecrübeli doktora tedavi ettirilmelidir. Lazerle ben tedavisi yazan güzellik merkezlerine gitmeden önce ne olduğundan emin olunmalıdır.

melanom malign-melanom malign-melanom tedavisi

Tabi her kahverengi lekesi olanın da paniklemesi gerekmez çünkü yukarda belirtildiği gibi çok seyrek görülen bir urdur.

Temel renk verici olan melanin melanosit denilen hücrelerden salgılanarak birikir.

Melanom daha sık görülür ve iyi huyludur.

Kötü huylu olan güneşin dik geldiği ülkelerde daha sık güneşi az gören kuzey ülkelerinde daha seyrektir.

Türkiye de net sıklık konusunda kesin veri yoktur. Bilimsel bir veri olmamakla birlikte 15 yıldır yaptığım 10 000 den fazla ben arasında sadece bir vakamda malign melanom tespit ettim. Bu veri tek kaynaklı olması sebebiyle kesin istatistiksel bir bulgu olmasa da çok seyrek görüldüğü konusunda ciddi bir bulgudur.

Avuç içi ve ayak tabanında ben görülme ihtimali çok düşükken malign melanom vücudun her yerinde görülebilir.

Seyrek olarak renksiz olanda görülmektedir buna amelanostik tip denir.

Amelianostik dışında mikroskobik tanımlamada bir çok tipi vardır.

Malign melanom teşhisi ;

Şüphe duyulan benden biopsi alınarak kesin teşhis konur. Renkli kısmın şekilsiz, kenarları düzensiz, kaşıntı gibi bulgularda şüphe duyulur ve bu bulgulara göre yönlenilir.

Tedavi;

Lezyonun olduğu alan biraz genişçe çıkarılır, onkoloji uzmanınca takip ve devam tedavisi yapılır.

 

6.985 views

4 yorum “Malign Melanom (Kötü Huylu Tümör)”

 1. Yasemin

  Iyi günler hocam benim göğüs ucuma yakın 2 siyah nokta vardı ben şeklinde bugün onların büyüdüklerini farkettim iyice belirginleşmiş arada ağrı oluyor arada bir kaşıniyor sol göğsümde kist var yalnız benler sağ göğsümde çıktı bunun malign melon olma olasılığı var mıdır yoksa normal zararsiz ben midir ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Genel Cerrahi Uzman
  Ciltteki benin memedeki kistlerle ilgisi yok. Her bende değişik oranlarda kanserleşme ihtimali bulunur.Büyüme,kaşınma,renk değiştirme gibi belirtiler varsa muayene ile değerlendirmek ve biyopsi almak gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 2. Alper

  Hocam cerrahi olarak alınan benleri patalojiye gönderiyor musunuz? Bunun ücreti nedir? Teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  biz ben tedavisi cerrahi olarak yapmıyoruz.şüphe duyulan benler patolojiye gönderilir.ücretler için şu linke bakınız https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html

 3. Osman

  İyi günler hocam benim yüzümde çok sayıda ben var 4 5 tanesinin boyu mercimek büyüklüğünde 2 tanesi ise kıllı doğuştan olan benler bunları aldırmayı düşünüyorum ancak herpes diye adlandırılan uçuk virüsünün aktif olmasından korkuyorum .Araştırmalarıma göre radyofrekans yönteminin böyle bir yan etki yapmayacağını düşünüyorum siz bana hangi ben tedavisini önerirsiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Vücut direncinizi kıracak özel bir durum yoksa herpes yayılmaz.

 4. Selin YAĞMUR

  İyi günler hocam
  iki yıl önce ameliyat ile yüzümden ben aldırmıştım son 2 aydır ben yerinde ara ara kızarıklıklar oluşuyor, şişiyor, dokununca sanki altında bir şey varmış gibi batıyor. Bunun sebebi ne olabilir hocam çok tedirgin oluyorum. Lütfen yardımcı olun.
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Hemen aklına kötü şey getirme o bölge derisindeki kıl kökü veya yag bezinin bir hastalıgı olabilir. Muayene olmalısın

Yorum Yapın