ben tedavi merkezi

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

90.276 views

66 yorum “Kafada şişlik neden olur?”

 1. admin

  büyüklükleri önemli.mümkün olan en küçük kesiden çıkarılır
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. demir

  hocam iyi günler anneannemin kafasında yağ bezesi var 3 tane hangi yöntemle alıyorsunuz ?

 3. admin

  saçlı deride iltihap olabilir.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
  Op.Dr.Demet Ağras

 4. admin

  yağ bezesi olabilir.daha fazla büyümeden aldırmanı öneririm.ne kadar çok büyürse o kadar çok iz kalır
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. ceren

  Hocam kafamın sağ üstünde şişlik var bazen cok ağrı yapıyo aldırmaktanda korkuyorum ama ilerde kötüye çevirirmi önlem almalı mıyım ?

 6. Mehmet kartal

  Hocam kafamda şişlikler oluşuyo ve sonra iniyo cildiyeye gitdim sadece ilaç yazdı gönderdi başkada birşey demedi neden çıkıyo olabilir bu şişlikler.

 7. Anonim

  Hocam başımın üstü avuç içim kadar şiş
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  yağ bezesi olabilir.aldırmalısın

 8. çağlar

  hocam yüzümde bir tane büyük et beni var fakat kabuklanma ve kanama yapmaya başladı bunun kanser beni olma riski var mdıır ? ne yapmam gerekiyor radyo frekans yötemiyle alınabilir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu tür lezyonları herhangi bir şüphe kalmaması için radyofrekans ile alıp patolojide inceliyoruz.

 9. eda

  hocam anlımda şişlik var sivilce deyil ve dokundumda canm cok yanıyo ve baş agrısı yaşyorum bu kötübişeymidir acaba
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  muayene olmalısnız

 10. Ali

  Hocam kafamın üst tarafında leblebi kadar bi şişlik var yaşım 13 sizce bişey olurmu tümörden korkuyorum sizce tümör olma ihtimali var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenmeyin,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

Yorum Yapın