ben tedavi merkezi

Kanserleşme ihtimali yüksek olan benler.

Her ben kanserleşme ihtimali vardır ama koyu renkli benlerin tedavi edilmemesi halinde kanserleşme riski cilt rengindeki benlere kıyasla daha yüksektir.Ancak cilt rengindeki benlerdede kanser görülebilir.

Kanserleşme riski sıklık sırasına göre
Aktinik keratoz
Boven hastalığı (boven disease)
Kerato akantoma

AKTİNİK KERATOZ

Solar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar. Güneş gören teraslarda (alın, burun üstü, elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar içerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kötü huylulaşma görülür, Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir.

Tedavisinde

 • Radyo frekans
 • Elktrokoter
 • Ameliyatla alma
 • Dondurarak tedavi (krio) kullanılır.

Ben Kanseri

BOVEN HASTALIĞI

Sık görülen cilt kanseririn dildin orta tabakasındaki şeklidir, genellikle kırmızımsı leke gibi görünür.net sınırları olmayan yapılardır. Erken dönem kanser olarakta kabulş edilir.Diğer ben türleri gibi daha çok güneş gören vücut alanlarında rastlanır.

Tedavisinde

 • laser
 • Cerrahi tedavi uygulanır.

Ben Kanserleşmesi

 

KERATO AKANTOMA

Diğer benler gibi çıkıntılı olur ancak tepesinde yara (ülser ) hali oluşur,orta yaş üstü erkeklerde daha sıktır en çok görüldüğü yer burun kenarlarıdır. Kendi haline düzelme ihtimali olsada kesin teşhis amacıyla cerrahi olarak çıkarılması daha doğru bir yaklaşımdır.

 

Kanserleşen Benler

Kanserleşmiş benin tedavisi ben tedavisi gibi yapılır

Riskli Benler
Bu guruba sokulacak olanlar aslında kanser değildir, kötü huylulaşma riski çok düşüktür ama vardır. Siyah renkli olanlar güneşin zararlı ışınlarını açık renkli olanlara kıyasla daha fazla emer ve daha fazla zarar görür. İşte benin rengi koyulaştığı ölçüde riskleri de artar. Bu sizi tedirgin etmesin koyu renkli olanlarda bile risk oldukça düşüktür. Siyah ve kahve rengi olanlarda yüksek, ten rengi veya kırmızılarda çok düşüktür. Buradaki riskin yüksekliğini yanlış değerlendirmemek gerekir. Bir benin kanserleşerek hastayı bundan öldürme ihtimali herhangi bir kişinin yıldırım düşmesi sonucu ölmesi ihtimali kadardır yani bunu panik haline getirmemek gerekir.

45.813 views

97 yorum “Hangi Ben Kanserleşir”

 1. admin

  kliniklerimizde ben muayenesi ücretsiz,kliniklerimize gelip muayene olabilirsiniz yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.yada size en yakın kliniğimize şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. ali

  hocam merhaba. esimin sirtinda bir et beni var. 5 mm civarinda sanirim. uzerinde beyaz ve kalinca bir tuy ciktigini zannettik. fakat bu tuy zannettigimiz seyi cimbizla ezince pamuk gibi dagildi. bu nedir acaba.

 3. admin

  normalde acı olmaz ama iltihap oluşmuş olabilir.tedavi olmanızı öneririm
  Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Kader

  Kalçamda tenimle aynı renkte olan bir ben vardı çok küçüktü ve bir gece de aniden büyüdü ve kırmızı renkte oldu çok acı veriyor hocam sizce tehlikeli midir çok endişe duyuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. safiye

  belimde yumuşak kahverengi renkte ben var. bir risk var mıdır?
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  kanser olup olmadığı muayene ile anlaşılabilir.tedavi olmanızda fayda var

 6. Inci

  Hocam benim bacaklarimda ve govdemde kucuk kucuk kahverengi renginde lekeler var. Ben gibi. Ayni zamanda uzeri hafif pullu kabuklu gibi.elimle kazidigim zaman pul gibi lekelerin ustunde. Bu lekelerin yada benlerin kanserlesme riski varmidir?
  Op Dr Seher Şirin
  dermatolojiye görünün

 7. ayşe

  merhaba hocam sırtımda siyah bir ben vardı ve jilet yanlışlıkla takıldı üstünden biraz kesildi birazda kanadı bir sorun olur mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Bir sorun olmaz.O beni kolayca buharlaştırabiliz

 8. isimsiz

  Hocam benm göbeğimde et beni var mercimek büyüklüğünde bugün kanadı biraz incelediğimde üstü kabuklanmştı çok korktum kötü bşy olabilrmi bu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  RF ile 1 dakikada kolayca alınıp mikroskop altında incelenir ve ne olduğu kesin öğrenilir.

 9. Leyla

  Hocam benim kalçamda doğuştan beri bir ben var kahverengi ama şuan çok küçük bi şekilde şişti oturunca ağrı oluyor çok hafif bu nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp değerlendirilir, gerekirse alınır ve mikroskop altında incelenir.

 10. fatma zehra

  merhabalar hocam benim sag bacagımın diz kapagının iç sol tarafında nohut büyüklüğünde ben var fakat onun ben bile oldugunu bilmiyorum sürekli yara gibi kabuk baglıyor ve sonra kopuyor ama hep orda bunun için endişelenmelimiyim bazen çok kaşınıyor açıkçası korkuyorum
  Op.Dr Adil Altınsoy
  Çok endişeye gerek yok ama alınması daha sağlıklı olur

Yorum Yapın