ben tedavi merkezi

Et Beni Tedavisi

İnsan vücudunun her yerinde ben yada benler görülebilir. Doğuştan olacağı gibi, yaşadığımız süreçte sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen benlerin sayısında son yıllarda ciddi bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise et beni dediğimiz ciltten kabarık benlerin sayısında artış olmasıdır. Peki et benleri nedir, neden olur, kimlerde görülür? gibi hususlara sayfada cevap vereceğiz.

Et Beni Nedir?
Her hangi bir şikayete neden olmayan yani zararsız diyebileceğimiz benlerden olup, cilt renginde olabildiği gibi kahverengi renkte olabilmektedir. En belirgin hali ciltten kabarık ve sürekli büyüyen bir yapıda oluşudur. Çoğu zaman siğil ile karıştırılsa da siğil gibi pütürlü bir yüzeyi olmayıp, cilt gibi düz bir yüzeye sahiptir. Siğiller vücudun diğer bölgelerine bulaşırken et benlerinde bulaşma gibi bir görülmez.

Neden Olur?
Teknoloji hızla gelişmiş olsa bile bir çok sağlık ve estetik sorunun neden kaynaklandığına dair kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta vücudun deformasyonuna bağlı olduğu yönündedir. O nedenle et benleri belirli bölgelerde görülmektedir. Özellikle vücudumuzda sürtünme olan yerlerde boyun ve göğüs gibi bölgelerde daha sık görülür. Vücudun katmanları sürtünme sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Nasıl Geçer?
Öncelikle hiç bir ben kendi kendine geçme olasılığı yoktur. Sadece hemangioma dediğimiz ve bebeklerde doğuştan ortaya çıkan damar benleri 6 yaşına kadar kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Bunun dışında yüzeysel yada et benleri gibi büyüme olasılığı bulunan tüm benler cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle burada bilimsel ve en avantajlı tedavi yöntemini bulmak gerekir. Çünkü benler teknolojinin sağladığı imkanlar ile ameliyatsız alınırken aynı zamanda özellikle hasta yoğunluğu fazla olan merkezlerde ameliyat ile yapılmaktadır. Bazı merkezler ise hiç bir faydası olmadığı halde insanları çekmek için lazerle yaptığını belirtmektedir. IDEA klinik ben tedavi merkezi olarak sizlere önerimiz ameliyatsız yöntemler olacaktır. Çünkü sadece 2 dakika içinde yapılır ve neredeyse belirgin iz kalmaz. Peki ameliyatsız yöntemler nasıl yapılıyor? yazının devamında bu hususları görelim.

Buharlaştırma Yöntemi (Elektrokoter)
Ciltten kabarık benlerin yok edilmesinde en etkili yöntem hiç şüphesiz buharlaştırma ile yok etmek olacaktır. Var olan o fazlalığı cilde dokunduğu anda buharlaştıran elektrokoter cilt yüzeyine kadar buharlaştırarak yok etmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

Radyo Frekans (RF)
Damarsal hastalıkların tedavisinde özellikle varis hastalarında çok sık kullanılan cihazlardan biri Radyo Frekans kısa adı RF olup, aynı şekilde ben tedavisi içinde son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Buharlaştırma yöntemine benzer şekilde kabarık olan beni cilt seviyesine getirmektedir.

Lazer (Et Benlerinde İşe Yaramaz)
Cilt üzeri yapılan işlemlerde hiç şüphesiz lazer tercih edilmektedir. Fakat etkisi öylesine kısıtlı ki sadece yüzeysel benler ve lekelerde işe yaramaktadır. O nedenle et benlerinin tedavisinde lazer hiç bir işe yaramaz.

Krioterapi (Dondurarak) Önerilmez
Özellikle siğil tedavilerinde sıkça uygulanan yöntemlerden biri Krioterapi olup, kontrolsuz bir şekilde uygulandığı için çoğu zaman sağlıklı dokuya zarar vermektedir. O nedenle önerdiğimiz bir yöntem değildir.

İz Kalır mı?
Operasyon yapılan her alanda belli belirsiz bir iz her zaman kalır. Fakat buharlaştırma ve radyofrekans uygulamasında kalan iz belli olmayacak düzeydedir. Yani sizi tanımayan bir insan ben aldırma işlemi yaptığınızı anlayamaz. Ameliyat ile ben aldırma yaptığınızda ise ömür boyu çok dikkat çekici bir iz ile yaşamak zorunda kalırsınız. Ben aldırma işlemi sonrası 10-20 gün sürecek bir kabuklanma olur. Sonrasında o kabuklanma düşerek yerine cildin yenilenmiş hali ortaya çıkar.

Et Beni Kanserleşir mi?
Benlerin zamanla kanserleşme riski bulunmaktadır. Et benleri içinde geçerli olan bu durum daha minimal düzeyde kalmaktadır. Fakat aldırmanız halinde bu riski ortadan kaldırmış olursunuz. Dilerseniz alınan beni pataloji laboratuvarına gönderilmesini isteyerek kanser şüphesiz olup, olmadığını görebilirsiniz.

Et Benleri Büyür mü?
Evet arkadaşlar bu nevüsün en önemli yönü sürekli büyüme eğilimi içinde olmasıdır. Öyle ki 5-6 cm olarak büyüme riski bulunmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için aldırılmasını öneriyoruz.

Tedavisi Ne Kadar Sürer
Belki size biraz abartılı gelecek ama sadece 1 dakika sürmektedir. Muayene ve tedavi dahil kişi 5 dakika gibi kısa bir sürede sağlık merkezinden ayrılmaktadır. Aşağıda yer alan video’da buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Uygulama benlerin durumuna göre 2 farklı şekilde yapılmaktadır. O nedenle sayfanın devamında 2 farklı video görüntüsü eklenmiştir.

 

Evde Ben Tedavisi Yapmayın (Enfeksiyon Kapabilir)
Özellikle et benlerinde insanlar evlerinde iple, jiletle ve özel spreyler ile koparmaya çalışıyor. Bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir. İple koparsanız ile enfeksiyon kapma riskine karşı herhangi bir önlem yoktur. O nedenle 100-200 TL’lik bir masraftan kaçmak için sağlığınızı riski atmayın.

Cinsel Organda Et Beni Olur mu?
Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi evet vücudun her yerinde olabilir. Fakat cinsel organda benlerden çok siğiller olmaktadır. Et benleri ile sıkça karşılaştırılan siğil bulunduğu yere göre farklı isimler almaktadır. Anal bölgede görülen siğillere Anal Kondilom adı verilmektedir. Bu tür siğiller bulaşıcıdır.

Öncesi Sonrası Sonuçları İnceleyin
Idea Klinik olarak 20 yıldan beri binlerce ben alımı yaptık, hastalarımızın görsellerini paylaşma taraftarı değiliz. Sizlere sonuçları göstermek adına aşağıda öncesi ve sonrası muhteşem sonuçları görebilirsiniz.

Öncesi Sonrası

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’nin 4 farklı ili İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren idea kliniklerinde hizmet veren kliniğimizde muayene ücretsiz olup, ben aldırma ücretleri ise ben çeşidine, uygulanan yöntem ve benlerin sayısına göre değişmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıdan güncel tedavi ücretlerini görebilirsiniz. http://www.bentedavisi.org/ben-tedavi-fiyatlari

Bu konuda aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz aşağıda yer alan yorum ve soru formundan doktorlarımıza merak etiğiniz hususlarda sorularınız iletebilirsiniz.

85.811 views

85 yorum “Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?”

 1. hayat

  benim burnumda 7 yil once yarandi ve cok utaniyorum bitkisel ve kolay tedavisi var mi?
  Op.Dr.alirıza Şahap Barlas
  bitkisel tedavisi yok

 2. Caner Korkmaz

  Selamın aleyküm benim sağ göz kapakçığımda ufaktan bi et parçası çıkmaya başladı da üst kirpiğe yakın nasıl kurtulabiliriz bundan acaba her hangi bir sıkıntı yaratırmı ? acaba gözüme ellediğimde acıyor ?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Size yakın şubemize gelirseniz 1 dakikada alabiliriz.

 3. engin

  ya hocam fiyatları ve tedavi süresini yazmışsınız ama,4 tane kücük bene 500 tl fiyat var,sanmıyorum ki ben gibi askeri ücret ile çalışan biri tedavi olabilsin.
  Op Dr Atilla Kaya
  🙁

 4. ahmet

  hocam benim yüzümde ve kafamda çok sayıda ben var bunları aldırmak istiyorum ama etrafımdakiler alırsan kanser olursun falan filan diyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  benler tedavi olmazsa kanser olabilir

 5. selen Azra

  Merhaba hocam annemin gözünde bir et parçası gibi birşey ar hemen hemen kopacak gibi ama kopmuyor siyah bir et parçası göz kapakcığınınin üstünde ne yapabiliriz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Lokal anestezi altında RF ile alabiliriz.

 6. Ezgi

  Merhaba benim gözümün çok yakın çevresinde alt Kirpiklerime yakın minik ama zaman içinde büyüyen bir et ben var . Göze çok yakın olduğu için korkuyorum lazerle alınabileceğini söyledi bir doktorum . Söylediğim gibi çok yakın göze bir zararı olur mu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Laser göze gelirse zararlı olabilir,biz radyofrekans ile daha emniyetli alıyoruz.

 7. Hasan keskin

  Hocam iyi gunler benim koltuk altinda ufak bir et sarkmasi var ik gundur sürtundukce canimi yakmaya basladi ne yapmam gerekir kanser belitisi olabilrim simdiden cok tesekkur ederim saygilar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemen kanser düşünmemek lazım,uğrarsanız 1-2 dakikada RF ile alıp patolojik tetkikini yapabiliriz.

 8. Esra

  Iyi gunler yuzumde deriyle bir olan et benlerim var cok fazla sayisa doktora gittim sigaradan dolayi dedi krem verdi kulkanmaya basladim ama yuzum soyulmaya basladi ve canim acidi cok fazla biraktim gorsel olarak kotu durjmdayim hocam ne onerirsiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp ona göre karar vermek lazım.

 9. melek

  hocam merhaba benim göz kapaklarımın üstünde cok sayıda et benlerim var lazerlemi alırlar yoksa amiliyatmı yapılır cok merak ediyorum ve korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Korkacak bir durum yok,RF ile iz bırakmadan birkaç dakikada alabiliriz.

 10. Kaya

  Hocam kolumda et benleri vardı.Lazer epilasyon yapılırken benlerin üzerleri beyaza boyanırdı.Ancak son yapılanda boyanmadı ve içlerinden birtanesi şişti.Sanki su toplamış gibi duruyor.Yaşım 18.Kanser olma riskim var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip değerlendirmekte fayda var,belirgin bir iz kalmadan RF ile alabiliyoruz.

Yorum Yapın