ben tedavi merkezi

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinsede bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?
Yaş durumuna göre değişen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Merak edenler için http://www.hemanjiom.net adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel çeşitleri mevcuttur.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

106.513 views

323 yorum “Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı”

 1. yasemin

  Merhaba hocam.3 aylik oglum da ben var.Henuz 3 haftalikken küçük ve açık renkteydi fakat büyüdü ve koyulasti.Aile de melanom var.Randevu almaya çalışıyorum ama henüz doktora gidemedim.Korkuyorum
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  plastik c
  errahiye görünmelisiniz

 2. Anonim

  Slm hocam benim kasimin üstünde ben var.ben beyaz tenliyim ben biraz sarımsı ettim in içinde doktora sordum ama devlet hastanesinde sordum kesilip alınır ,dediler çizgi şeklinde iz kalır dediler bana yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  laser yada RF ile tedavi olabilirsin

 3. ahmet

  hocam benim yüzümde doğum lekesi var normal çok az açık alınır mı yaşım 13
  Op. Dr. Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  info @ideaklinik.com ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirip.nasıl bir yol izleyeceğinizi söyleyebilirim

 4. Çiğdem

  Benim burnunun üstünde benim var kahverengi büyük değil şükür ama görünce rahatsız oluyorum
  Op. Dr. Demet Ağras
  aldırabilirsiniz.RF yada laserle

 5. Fırat

  Hocam benim yüzümde toplamda 7 adet, bunların 2si 2-3mm çapında tahmin ettiğim diğerleri daha küçük olan benler var. Yeşil Kartlı biriyim. İzmirde oturuyorum. Yıllardır var ve ne zaman çıktığını hatırlamıyorum. Bana öneriniz ne olabilir. İlk defa araştırma yapıyorum. İzmir Karşıyaka da oturuyorum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  IDEA İzmir e muayene (ücretsiz) olup ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 6. Yasin bayraktar

  Merhabalar hocam ben 23 yaşındayım.bugün ilk defa Boğaz’ımda beni farkettim kahverengi degil beyaz sizce bunhn sebebi nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp ona göre yorum yapılabilir.

 7. Ümmühan

  Hocam 6 buçuk aylık kızımin yanağında iki minik nokta halinde ben oluştu,bu yaşta normal midir ,ilerleyen yaşlarında buyur mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Genitik yapıya bağlı olarak oluşabilir ve büyüme ihtimali var.

 8. bülent

  hocam bnm yüzümde kahverengi bi büyük ben var alınabilir mi acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınabilir,görüp değerlendirdikten sonra yöntemine karar verilir.

 9. Zafer

  Sayın Hocalarım,
  Birkaç farklı hastanede nevus flammeus teşhisi konulan kafamın arka kısmında kızarıklık var. Lazerle tedavisinin yapılabildiğini duyduğum için Hacettepe Hastanesi’ne gittim. ‘Bizim lazerimiz bunu tedavi etmez.’ dendi.
  Sizin kurumunuzda bu kızarıklık giderilebiliyor mu?
  Kaç seans uygulanıyor ve seanslar arası süre ne kadardır?
  Şayet tedavi edilebilirse toplamda ne kadar ücret ödemem gerekir?
  Herhangi bir iz kalır mı?
  Kızarıklık tamamen mi giderilir, kısmen mi? Yani bakıldığında fark edilir mi?
  Aynı dedaviden uygulamışsanız resimlerini paylaşabilir misiniz?
  Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Nevüs flammeus da dokunun derinliğine göre değişik tip laserler uyguluyoruz. Ancak lekeyi görmemizde fayda var. İsterseniz 0506 142 41 12 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 10. gulsen

  Hocam benim sol omzumda ben gibi ama degil kirmizi birsey var et cikintisina benziyor kasiniyor baya.muayene olmustum enfeksiyon demislerdi ama hicbir tedavi uygulamadilar.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Tedavi vermediklerine göre ciddi bir enf yok demekki. 0506 142 41 12 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.Ne zamandan beri olduğunu da belirtin,daha doğru değerlendirelim
  Geçmiş olsun

Yorum Yapın